Gajenje cveća u saksiji tokom zime
Veština gajenja saksijskog cveća je u tome da se cveću stvore povoljni uslovi za život. Kako bi biljka bila zdrava i lepa, potrebno je puno iskustva i znanja, ljubavi, nege, svetlosti, ali i kvalitetna zemlja i dodaci kako bi cveće imalo dovoljno hrane i vode.
Ne postoji odredjeno doba godine kada je reč o gajenju saksijskog cveća, ono se čuva u kući, uglavnom nije sezonska biljka, zato se često odlučujemo za vrstu cveća koje će trajati više godina.
Sada je vreme da cveće pripremimo da prezimi, da mu obezbedimo odgovarajuće uslove za nesmetanu vegetaciju i u najhladnijim zimskim danima, a to su toplota, svetlost i optimalna količina vode.
Nega sobnih biljaka u zimskom periodu
Ukoliko gajite sobno cveće, verovatno uživate u komplimentima koje dobijate, ponosni ste kada gosti primete da Vam je cveće lepo i negovano, to jeste lako leti kada sve buja, pa i cveće u saksijama, ali zimi nije lako očuvati cveće. Zimi se dešava da cveće klone, čak i onda kada su saksije u delovima kuće koji se greju, tako da hladnoća nije razlog, ali je često razlog nedostatak dnevnog svetla i čistog vazduha u zatvorenoj prostoriji.
Sobno saksijsko cveće se ne gaji ni na previše hladnom, ni na previše toplom mestu, nagle promene sobne temperature ne prijaju saksijskom cveću. Idealna sobna temperatura za saksijsko cveće je izmedju 15°C i 20°C. Ono što je neophodno da radite zimi je da sobnom bilju sklanjate suve listove i uvele izdanke, tako će biljka nesmetano da raste i da se razvija. Pošto cveće traži svetlost, saksije treba da su blizu prozora, ali ukoliko imate radijatore, onda ne previse blizu radijatora.
Većinu sobnog cveća zimi treba retko zalivati, a kako bi zemlja u saksiji stalno bila dovoljno vlažna zemlji se dodaje perlit koji zadržava vlagu I otpušta taman onoliko koliko je potrebno cveću.
Poreklo i karakteristike perlita
Perlit je vulkansko staklo koje se koristi kao supstrat ili dodatak supstratu za gajenje biljaka. Njegovo ime potiče od latinskog izraza “perla”, što znači ‘biser’, zbog njegove sličnosti sa perlama.
Proizvodnja i svojstva perlita za cveće
Perlit se proizvodi ekspandiranjem prirodnog obsidijanskog stakla putem procesa zagrevanja. Obsidijansko staklo je vrsta stakla koja se formira kada vulkanska lava brzo ohladi. Prilikom zagrevanja, voda koja je prirodno apsorbovana u obsidijanskom staklu isparava i stvara se unutarnji pritisak, što dovodi do stvaranja sitnih pukotina. Kada se obsidijansko staklo zagreje na odgovarajuću temperaturu, ove pukotine se šire i ekspandiraju, formirajući karakteristične bele granule koje nazivamo perlite.
Perlit je izuzetno lagana i ima izuzetno vazdušnu strukturu. Njegove granule imaju karakteristične zatvorene ćelije koje omogućavaju dobru drenažu, ali istovremeno zadržavaju odgovarajuću količinu vode i hranljivih materija oko korena biljke. Ovo je veoma važno za pravilan rast i razvoj biljaka.
Prednosti perlitovog supstrata
Jedna od najvećih prednosti perlitovog supstrata je njegova sposobnost da olakša drenažu i spreči stagnaciju vode. Granule perlit supstrata omogućavaju da višak vode slobodno odvodi iz korena biljke, sprečavajući truljenje korena i preopterećenje vodom. Ovo je posebno važno u slučaju biljaka koje zahtevaju dobru drenažu i slabo podnose prekomerno zalivanje.
Pored dobre drenaže, perlit ima i sposobnost zadržavanja vlage. Unutar svojih ćelija, perlit može zadržati određenu količinu vode, koja je na raspolaganju korenju biljke. Ovo je važno, posebno u sušnim periodima, jer omogućava biljkama da pristupe vodi čak i kada je okolina suva. Takođe može pomoći u održavanju odgovarajuće vlažnosti biljaka tokom dužih perioda odsustva zalivanja.
Zbog svoje vazdušne strukture, perlit omogućava bolju aeraciju korena biljaka. Vazduh je neophodan za pravilno disanje korena i apsorpciju kiseonika. Kroz granule perlit supstrata, korenje biljaka ima bolji pristup kiseoniku, što može pomoći u njihovom zdravom rastu i razvoju.
Upotreba i primena
Perlit može biti koristan za različite biljne vrste i na različitim vrstama zemljišta. Može se koristiti samostalno kao supstrat ili se može mešati sa drugim supstratima, kao što su treset, pesak ili zemlja. Mešavina perlit supstrata sa drugim supstratima omogućava prilagođavanje pH vrednosti, strukture i drenaže supstrata prema potrebama biljaka koje se gaje.
Uzgajivači cveća često koriste perlit u različitim aspektima gajenja biljaka. Može se koristiti za setvu semena, klijanje, presađivanje i razmnožavanje biljaka reznicama. Takođe se može koristiti kao dodatak gelnim supstratima u hidroponskom uzgoju biljaka. Perlit je takođe popularan za gajenje sobnih biljaka, kao i za uzgoj povrća, cveća, voćaka i drugih biljnih vrsta.
Kvalitet i nabavka
Kada se koristi perlit za gajenje biljaka, važno je izabrati kvalitetan proizvod. Kako biste to postigli, možete potražiti perlit u specijalizovanim prodavnicama za baštovanstvo, online prodavnicama koje prodaju baštenske supstrate ili se obratiti lokalnim proizvođačima ili distributerima. Takođe se preporučuje da pratite uputstva proizvođača o optimalnoj primeni i upotrebi perlit supstrata.
Ukratko, perlit je mineralni materijal koji se koristi u baštovanstvu kao supstrat ili dodatak supstratu za gajenje biljaka. Njegove karakteristike omogućavaju dobru drenažu, zadržavanje vlage i aeraciju korena biljaka. Perlit je koristan za različite biljne vrste i može se koristiti u različitim fazama gajenja biljaka. Pravilno korišćenje perlit supstrata može doprineti zdravom rastu i razvoju biljaka, omogućavajući im da dobiju potrebnu vlagu i kiseonik za optimalan rast.
Perlit kao dodatak koji daje optimalnu vlagu biljci
Za cveće je zimi veoma važna optimalna vlažnost, ni preterano zalivanje, ali ni ostavljanje cveća bez vode. U tu svrhu koristi se perlit, on obezbedjuje optimalnu vlažnost saksijskom cveću u zimskim uslovima.
Perlit se uspešno koristi u različitim poljoprivrednim oblastima, iako nema široku namenu, on ima široku upotrebu, pa se često srećemo sa pitanjem: Gde kupiti perlit za cveće? Njegove prednosti su što je sterilan, ima odličnu propusnu moć i zadržava vazduh oko korena biljke.
U gajenju saksijskog cveća, perlit se meša sa različitim supstratima, sa zemljom, humusom, tresetom, peskom. U zavisnosti od vrste biljke perlit se u različitim razmerama meša sa supstratima, pa se za biljke koje traže mnogo vode koristi tri dela perlita, a jedan deo supstrata, a za biljke koje traže malu količinu vode meša se jedan deo perlita i tri dela supstrata.
Ovakve mešavine se koriste za ukorenovanje ukrasnog cveća, gajenje i razmnožavanje saksijskog cveća. Kao što vidite njegova upotreba je široko rasprostranjena, pa je samim tim logično što se u Google pretragama vezanim za perlit, na prvom mestu pojavljuje:
Gde kupiti perlit za cveće? Danas je do perlita lako doći, jednostavno ga možete poručiti preko online prodavnica koje se bave distribucijom supstrata i dodataka za cveće.